یاد بگیرید که کفپوش‌های چوبی را با روش‌های هوشمند تمیز کنید تا از کفپوش‌ها مراقبت کرده و باعث شود که تمیزکاری‌ها ماندگارتر شوند.

زمین و کفپوش‌ها رفت و آمدهای روزانه، کثیفی‌ها و خراشیدگی‌های زیادی را تجربه می‌کنند. بهترین راه برای تمیز کردن کفپوش‌های چوبی با اقدامات پیشگیرانه هوشمند شروع می‌شود، که نه تنها به مراقبت از کف کمک می‌کند بلکه زمان تمیزکاری را نیز کاهش می‌دهد.

اینکه کفش‌ها را خارج منزل دربیاوریم خود کمک بزرگی به وارد نشدن کثیفی‌ها و جرم‌ها به کف خانه می‌کند، خصوصا در فصل سرما و زمان بارش برف و باران.

چطور در روال تمیزکاری روتین، کفپوش‌های چوبی را تمیز کنید.

استفاده منظم از جارو یا تی گردگیر، تاثیر مثبتی در زمینه تمیز ماندن کف خانه خواهد داشت. برای یک تمیزکاری سریع، کار را گرفتن خاک با تی گردگیر شروع کنید. بهترین و مناسب‌ترین تی برای کفپوش‌های چوبی، آن‌هایی هستند که سری‌های میکروفایبر دارند.

این مواد برای گرفتن گرد و خاک ساخته شده است. حتما توصیه‌هایی که سازنده تی برایتان همراه آن گذاشته است را بخوانید، چرا که ممکن است طرز استفاده و موارد استفاده هر تی متفاوت باشد و نیابد زیادی از آن‌ها کار بکشید.

هنگام تمیز کردن کفپوش‌های چوبی، از جاروبرقی غافل نشوید. برای تمیزکاری هفتگی یا وسط هفته، از جاروبرقی با برس قابل اتصال مخصوص کف استفاده کنید. از جاروبرقی با سری میله‌ای آن استفاده نکنید، چرا که در آخر ممکن است کف را بخراشد و خط بیندازد. برای گردگیری سریع از پارچه یکبار مصرف الکترواستاتیک استفاده کنید.

چطور زمین را تی بکشید. (روش صحیح)

بهترین راه برای تمیز کردن کفپوش چوبی، با اقدامات پیشگیرانه و تمیزکاری روتین شروع می‌شود، اما گاهی یک تمیزکاری عمیق‌تر نیاز است. کثیفی، روغن، و دوده به مرور زمان روی هم جمع می‌شوند و با گردگیری هفتگی پاک نمی‌شوند.

برای تمیز کردن کامل زمین، از یک تی زمین چوبی و یک محصول شوینده مخصوص کفپوش چوبی را بر اساس دستورالعمل آن استفاده کنید.

یک اسفنج یا یک پارچه تی را در آب کاملا خیس کنید، سپس آن را بچلانید تا کل آب آن گرفته شود و فقط کمی تر باشد. زمین را با یک تی تمیز که در آب مرطوب شده، و محصول شوینده تمیز کنید. بیشتر با مایعات شوینده تمیز کنید چرا که آب خالی پس از مدتی به سطوح چوبی آسیب وارد می‌کند.

چون آب سطوح را مرطوب می‌کند، باید از پنکه سقفی یا تهویه کننده هوا استفاده کنید تا به خشک شدن آن سرعت ببخشید.

پیشنهاد می شود مقاله نکات کاربردی برای نظافت منزل را هم مطالعه فرمایید

ترفندهایی برای تمیز کردن پارکت و کفپوش‌های چوبی

بهترین تمیز کننده چوب را پیدا کنید.

اگر در مورد بهترین تمیز کننده کفپوش چوبی خانه‌تان مطمئن نیستید، با تولید کننده کفپوش مشورت کنید. آن‌ها معمولا یک شوینده خاص برای محصولاتشان پیشنهاد می‌دهند. اما اگر کفپوشتان جدید نیست یا نمی‌توانید با تولید کننده آن ارتباط بگیرید، یک محصول انتخاب کنید که به طور خاص برای کفپوش‌های چوبی تولید شده‌اند.

اگر نگران این هستید که تمیز کننده‌ای که استفاده می‌کنید ممکن است آسیب زننده باشد، حتما در زمان خرید به توضیحات روی آن‌ها دقت کنید که ملایم و مناسب چوب باشند و برای کودکان و حیوانات خانگی هم بی‌خطر باشند.

چطور کفپوش چوبی را به صورت طبیعی تمیز کنید.

برای یک تمیز کننده طبیعی چوب، از یک ماده‌ای که اغلب در آشپزخانه وجود دارد استفاده کنید: سرکه.

اینکه یاد بگیرید چطور زمین را با سرکه تمیز کنید می‌تواند باعث صرفه‌جویی در هزینه‌هایتان هم بشود. با اضافه کردن یک دوم پیمانه سرکه سفید به یک و نیم لیتر آب این شوینده ساخته می‌شود. از همان روش قبل که برای تمیز کردن با تی گفتیم استفاده کنید.

چطور لکه‌های روی کفپوش‌های چوبی را پاک کنید.

قبل از شروع به تمیز کردن‌های گفته شده، ابتدا لکه‌های روی آن‌ها را پاک کنید. اگر لکه به داخل چوب نفوذ کرده باشد، برای کفپوش‌های با سطوح سخت‌تر می‌توانید از یک پارچه تمیز و نرم استفاده کنید. هیچ وقت از سمباده، سیم ظرفشویی و یا مواد شیمیایی قوی استفاده نکنید چون آن‌ها می‌توانند به روکش کفپوش آسیب بزنند.

در نهایت و در صورت نیاز می‌توانید از روغن یا پولیش مخصوص برای براق و نو کردن استفاده کنید.

ترفندهایی برای تمیز کردن پارکت و کفپوش‌های چوبی

پست های مرتبط