با وجود طیف گسترده ای از محصولات کفپوش مسکونی که هم اکنون در دسترس است (لمینت، بامبو، کاشی، وینیل، چوب، سنگ و چوب بلوط) فرش بسیار محبوب است.

یکی از دلایلی که مردم عاشق فرش کردن خانه‌شان هستند، در کنار گرم و نرم بودنش، این است که به مراقبت، نگهداری و تعمیرات کمتری نیاز دارد. جاروبرقی‌های مکرر و تمیز کردن گاه‌ به گاه تمیز و عمیق معمولاً تمام مواردی است که لازم است تا فرش‌ها نو و تمیز به نظر برسند.

اگرچه، بر خلاف تلاش‌هایتان، دیر یا زود، فرش شما قربانی مایعاتی که روی آن ریخته یا پاشیده می‌شود و حوادث کثیف‌کننده می‌شود.
برای اینکه بدانید متخصصان چطور این مشکلات را حل می‌کنند، ادامه این مطلب را بخوانید.

 

  1. لکه‌ها را لکه‌گیری کنید، چیزی روی آن‌ها نمالید

زمانی که لکه‌ای تازه ایجاد می‌شود، از اصرار به اینکه همان لحظه آن را پاک کنید، خودداری کنید. این کار باعث می‌شود که لکه بیشتر داخل فرش فرو برود. به جای آن، به آرامی با محلول شستشو و یک پارچه تمیز، حوله کاغذی، و یا اسفنج روی لکه‌ها ضربه بزنید.
کلید این کار ضربه زدن است. ضربه زدن فشار کمی به لکه وارد می‌کند، بنابراین می‌توانید آن را تمیز کنید؛ مالیدن لکه ذرات به درون الیاف وارد شوند، که می‌تواند به تجزیه زودرس آن الیاف منجر شود و همیشه از لبه بیرونی لکه به سمت وسط آن ضربه بزنید؛ ضربه زدن به سمت بیرون می‌تواند باعث شود بیشتر لکه به طرفین پخش شود.

 

  1. خمیر(کرم) اصلاح را امتحان کنید

بهترین تمیز کننده برای لکه‌های معمولی فرش، خمیر اصلاح است. تقریبا همه نوع از لکه را پاک می‌کند. خمیر اصلاح را مستقیم روی لکه بگذارید و اجازه دهید به مدت 30 دقیقه بماند؛ سپس با یک پارچه خشک لکه‌گیری کنید.

 

  1. آدامس خشک‌شده را فریز کنید

اگر آدامسی به فرش شما چسبیده باشد و دیر متوجه شوید، فوت و فن آن در فریزر شما پیدا می‌شود.
چند قالب یخ بردارید و آن را برای 30 تا 45 ثانیه روی آدامس فشار دهید. زمانی که آدامس یخ زد، از یک قاشق برای بلند کردن اطراف آن استفاده کنید، سپس از قیچی یا چاقوی تیز برای بریدن پرز فرش که به آدامس چسبیده استفاده کنید. اگر فقط یک کم از پرز فرش را ببرید، لکه غیر قابل تشخیص خواهد شد.

 

تمیز کردن فرش

تمیز کردن فرش

 

  1. صابون ظرف(مایع ظرفشویی) چربی را از بین می‌برد

از بین بردن لکه‌های چربی سخت‌ترین لکه‌ها برای پاک کردن از روی فرش هستند، اما باز هم، راز این کار استفاده از محصول و تکنیک صحیح است: چند قطره مایع پاک‌کننده چربی ظرف را در یک پیمانه آب گرم بریزید. به آرامی محلول را هم بزنید تا صابون حل شود. محلول آماده شده را داخل یک ظرف اسپری دار بریزید و لکه چربی را با آن خیس کنید. سپس آن را با پارچه سفید یا حوله کاغذی لکه‌گیری کنید. بسته به سایز و عمر لکه، ممکن است مجبور شوید این کار را چند بار تکرار کنید.

 

  1. شمع (موم) سفت شده را حرارت دهید

سوزاندن شمع در خانه ممکن است به چکیدن موم شمع آب شده روی فرش بیانجامد، که به زودی سفت می‌شود و در بین الیاف نفوذ می‌کند. راه حلش حرارت دادن به موم به صورتی است که آن را به حالت نیمه مایع تبدیل کند تا بتوان آن را پاک کرد. یک پارچه سفید روی لکه بگذارید و آن پارچه را با اتو حرارت دهید. (دقت کنید اتو روی حالت بدون بخار باشد) اتو را روی پارچه قرار دهید تا موم کمی ذوب شود. موم نرم شده را با کارد کره‌خوری خرد کنید.

 

تمیز کردن فرش - پاک کردن شمع

تمیز کردن فرش – پاک کردن شمع

 

 

  1. هیدروژن پراکسید(آب اکسیژنه) راه نجات است

بعضی از لکه‌ها خیلی مشخصند یا ظاهر بدی دارند، مانند لکه خون. اما اگر دستتان برید و چند قطره خون رو فرشتان چکید، به این معنا نیست که این لکه تا همیشه روی فرش شما می‌ماند. هیدروژن پراکسید همه خون را پاک می‌کند. در ابتدا لکه خون را با مخلوط آب و پاک‌کننده خفیف، ضعیف کنید. سپس از یک کارد کره‌خوری برای شکستن لکه خون تا حد ممکن، استفاده کنید.

برای از بین بردن خون باقی مانده، هیدروژن پراکسید را مستقیما روی لکه بریزید. محلول زمانی که با خون برخورد می‌کند، به سرعت شروع به کف کردن و گازدار شدن می‌کند. جند دقیقه صبر کنید، سپس باقی مانده خون را با اکسیژن پراکسید و یک پارچه نخی سفید یا حوله کاغذی پاک کنید.

پست های مرتبط