وقتی صحبت از کارهای خانه می‌شود، کارهای سخت ما شامل شستن پنجره ها و تمیز کردن شیشه‌های پنجره‌ها، درخشیدن لوازم حمام و توجه بیشتر به وسایل آشپزخانه است (به هر حال ماشین ظرفشویی هم به شستشو نیز نیاز دارد).

البته دقیق که فکر ، اغلب از دیوارهایمان غافل می شویم. فقط به دلیل اینکه آنها افقی نیستند، اینکه سطوح صاف هستند به این معنا نیست که گرد و غبار در آنجا جمع نمی‌شود. خبر خوب این است که تمیز نگه داشتن دیوارها به مراتب کار آسانی است و احتیاج به زحمت زیادی ندارد. برای اینکه اتاقتان را تر و تمیز نگه دارید، باید به طور مرتب و فواصل زمانی مشخص، یک جاروبرقی سریع یا گردگیری برای دیوار، خصوصا گوشه‌های دیوار و سقف انجام دهید.

غیر از آن به صورت فصلی (یا هر وقت که نیاز است)، تمیزکاری عمیق‌تری با محصولات شوینده و تکنیک‌های تمیز کردن که برای دیوارهای شما مناسب هستند استفاده کنید.

خواندن توصیه‌های زیر به شما برای تمیز کردن دیوارهایتان در هر شرایطی که هستند، کمک می‌کند.

 

 • از چه چیزی برای تمیز کردن دیوارها استفاده کنیم؟

مانند هر تمیز کاری در منزل، تمیز کردن دیوار هم نیاز به وسایل صحیح و مناسب این کار دارد تا بهتر و سریع‌تر انجام شود. چه دیوارهای شما رنگ شده باشند و چه کاغذ دیواری داشته باشند، این وسایل به شما در کارتان کمک خواهند کرد:

 • صابون مایع ظرفشویی ملایم
 • سرکه سفید
 • پارچه سفید بدون پرز
 • اسفنج خشک
 • خمیر تمیز کردن کاغذ دیواری
 • برس بلند و نرم (مطمئن شوید که برس نرم است تا به دیوار آسیبی وارد نشود)
 • جاروبرقی با لوله‌ای که قابلیت بلند شدن داشته باشد و برس قابل اتصال
 • دستکش لاتکس یا لاستیکی
 • سطل

 

چطور کپک را از دیوارها پاک کنیم

در اتاق‌هایی که رطوبت دارند مانند حمام، کپک از موارد شایع است. اگر روش‌های تمیز کردن منظم که در موردشان صحبت کردیم، برای شما کافی نیست، می‌توانید آن را با استفاده از محلول تمیز کردن که از تمیز کننده چند منظوره بدون آمونیاک یا مخلوطی از پاک کننده کپک و آب تشکیل شده استفاده کنید. (هیچ وقت از محصولاتی که دارای آمونیاک هستند استفاده نکنید، چرا که ممکن است رنگ‌ها را از بین ببرند).

در ابتدا یک نقطه از دیوار را تست کنید تا مطمئن شوید که رنگ آن‌ آسیب نمی‌بیند، سپس با استفاده از حرکات دایره‌ای دستمال را روی آن قسمت بمالید. پس از شستن هر قسمت به این روش، دیوار را با دستمال مرطوب یا اسفنج و آب تمیز پاک کنید و سپس با دستمال بدون پرز خشک کنید.

چطور دیوارهای رنگ شده را پاک کنیم

زمانی که همه وسایل مورد نیاز را آماده کردید، تمیز کردن دیوارها بسیار ساده می‌شود. این کار فقط سه مرحله دارد.

 1. دیوارها را از سمت سقف به سمت پایین جاروبرقی بکشید، با استفاده از برس نرم قابل اتصال. مطمئن شوید که از برسی برای سر جاروبرقی استفاده می‌کنید که خراشی به دیوار وارد نمی‌کند.
 2. از یک میله بلند و یک پارچه برای تمیز کردن دیوارها استفاده کنید. سپس دوباره از سقف شروع کنید و به سمت پایین تمیز کنید. این کار را تکرار کنید.
 3. اگر مرحله یک و دو جواب نمی‌دهند، یا نقاطی از دیوار هستند که به توجه و تلاش بیشتری احتیاج دارند، زمان آن است که از سطل استفاده کنید! ابتدا با در نظر گرفتن نوع رنگ دیوار، روش تمیز کردن را انتخاب کنید، و سپس از دستورالعمل زیر استفاده کنید.

رنگ دیوارها با آب ترکیب نمی‌شوند، بنابراین می‌توانید در صورتی که جاروبرقی برای تمیز کردن دیوارها کافی نبود، از یک اسفنج خشک استفاده کنید. همچنین می‌توانید از ترکیب آب و مایع ظرفشویی استفاده کنید (یک یا دو قطره از مایع ظرفشویی در هر یک و نیم لیتر آب).

اگر از یک محصول شستشوی آماده استفاده می‌کنید، قبل از اینکه اسفنج یا پارچه را قبل و بعد از تمیز کردن، کاملا بچلانید و پس از آن دیوار را با یک پارچه بدون پرز خشک کنید.

اگر این کارها جواب ندهد، احتمالا زمان آن رسیده که یک لایه رنگ جدید به دیوار بزنید.

پست های مرتبط