راز این کار چیست؟ آشپزخانه من چطور همیشه تمیز باشد بدون این که نیاز داشته باشم هر روز زمان زیادی را صرف تمیز کردن آن بکنم؟
این‌ها عادت‌هایی هستند که باید در برنامه‌ام قرار بدهم و هر روز آن‌ها را تمرین کنم.

1.قاطع باشید.

اینکه وسایل زیادی را روی کابینت‌ها بگذارید، ممکن است باعث شود که فضا به هم ریخته و هرج و مرج به نظر بیاید. من بابت این موضوع که چه وسایلی روی کابینت‌ها قرار بگیرند بسیار مطمئن و قاطع هستم. با داشتن تنها تعداد کمی وسیله روی کابینت، همه فضا به نظر تمیز و مرتب خواهد آمد.

اینکه وسایلی که روی کابینت‌ها قرار می‌گیرند به طور کلی مناسب فضای آشپزخانه باشند و همچنین به طور خاص، با آشپزخانه شخصی ما هماهنگی داشته باشند، نکته مهمی است.

اگر چیزی خارج از این دایره به آشپزخانه‌ام اضافه شود، باید فوری آن را بردارم و در جایی که به آن تعلق دارد قرار دهم تا از نامنظم شدن آشپزخانه جلوگیری کنم.

نظافت آشپزخانه - بانیکس

2.بعد از استفاده پاک کنید.

بعد از اینکه کار شما برای درست کردن غذا تمام شد، حتما وسایل و سطوح را پاک کنید. یک تمیز کاری کوچک و ساده همه چیزی است که نیاز دارید تا سطوح آشپزخانه شما همیشه تمیز و عاری از کثیفی و میکروب باشد.

3.روزی یک بار ماشین ظرفشویی را روشن کنید.

هر روز صبح بعد از اینکه صبحانه‌تان را میل کردید، ماشین ظرفشویی را روشن کنید و حتما قبل از خوردن ناهار آن را خالی کنید. با این روش، می‌توانید ظرف‌های کثیف ناهار و شام رو قبل از خواب داخل ماشین ظرفشویی بگذارید و بدون وجود هیچ ظرف کثیفی داخل سینک، بخوابید!

4.زباله‌ها را خارج از دید نگه دارید.

سطل زباله می‌تواند چشم انداز نسبتا بدی ایجاد کند. می‌دانم که بعضی از آشپزخانه‌های جدید طوری طراحی شده‌اند که امکان داشتن سطل زباله‌ در ئاخل کابینت وجود دارد. اما اگر این امکان در آشپزخانه شما وجود ندارد، باید یک راهی برای داشتن سطل زباله با ظاهر مناسب پیدا کنیم و آن را در نقطه‌ای از آشپزخانه قرار دهیم که از نظر اندازه برایش مناسب باشد و همین‌طور سر راه نباشد. مطمئن شوید که برنامه منظمی برای خالی کردن سطل زباله دارید و حتما به طور مرتب سطل را تمیز کنید و بشویید، چرا که سطل زباله قابلیت بو گرفتن بالایی دارد.

5.به همه چیز جای مناسب خودش را بدهید.

همان طور که این اتفاق در کل خانه میفتد، سعی کنید در آشپزخانه‌تان هم به هر وسیله جای مناسب خودش را بدهید. زمانی که هر وسیله خانه خودش را داشته باشد، تمیز و مرتب ماندن آشپزخانه ماندگارتر خواهد بود و همچنین تمیز کردن آن بسیار ساده‌تر.

6.از ظروف نگه‌داری مواد غذایی استفاده کنید.

برای نگهداری مواد غذایی در آشپزخانه از ظروف مخصوص این کار استفاده کنید؛ مثلا برای نگهداری پنیر یا هر ماده غذایی داخل یخچال.

باید همه مواد غذایی چه داخل یخچال و چه بیرون، ظرف جداگانه مخصوص خودشان را داشته باشند. این کار در آشپزخانه سبب ساده‌تر شدن دسته بندی و نگهداری مواد غذایی خواهد شد.

نظافت آشپزخانه - بانیکس

7.یخچال را تمیز کنید.

تقریبا اکثر ما آخر هفته‌ها را به فروشگاه می‌رویم و خرید می‌کنیم. باید زمانی که از فروشگاه برمی‌گردیم، یخچال را از مواد غذایی قبلی خالی کنیم و تمیزکاری لازم را قبل از برگرداندن مواد غذایی به داخل آن، انجام دهیم.

تقریبا ماهی یک بار، کشوهای داخل یخچال را دربیاورید و آن‌ها را بشویید یا با آب و صابون پاک کنید.

زمانی که از هر ماده غذایی استفاده می‌کنید، آن را دوباره همان جایی که بوده قرار دهید.

نظافت آشپزخانه - بانیکس

8.وسایل تمیز کننده را دم دست داشته باشید.

این‌ها مواردی هستند که به ما در تمیز نگه داشتن آشپزخانه کمک می‌کنند: شیشه پاک کن، پاک کننده استیل، پد (دستمال) پاک کننده استیل، و یک پاک کننده چند منظوره.

تقریبا ماهی یک بار، سنگ‌های روی کابینت‌ها را با اسپری مخصوص جنس آن‌ها پاک کنید تا هم از آن‌ها مراقبت کرده باشید و هم به براق شدنشان کمک کنید.

می‌توانید همه این مواد شوینده را در کابینت زیر سینک قرار دهید تا بتوانید هر زمانی که به آن‌ها نیاز دارید، راحت به آن‌ها دسترسی داشته باشید، تمیزکاری را انجام دهید و باز سر جایشان قرار دهید. مطمئن شوید که همه چیز را روزی یک بار دستمال می‌کشید.

نظافت آشپزخانه - بانیکس

9.پیش از رفتن به رختخواب، جمع و جور کنید.

اینکه هر روز صبح که بیدار می‌شویم، یک خانه تمیز ببینیم، به خوب شروع کردن روزمان و بهتر پیش رفتن آن کمک می‌کند. با دانستن این موضوع، یک عادت روزانه را به شما معرفی کردیم که به شما کمک می‌کند هر روزتان را خوب و پرانرژی شروع کنید.

رمز این کار این است که وقتی زمان خوابیدن نزدیک می‌شود، آخرین کاری که انجام می‌دهید داخل آشپزخانه باشد. هر شب باید سینک ظرفشویی خالی شود، ظرف‌ها سر جایشان قرار بگیرند، روی کابینت‌ها مرتب شود و سطوح مختلف آشپزخانه دستمال کشیده شده و تمیز شوند. به این شکل زمانی که از خواب بیدار شده و با یک آشپزخانه تمیز مواجه می‌شوید، حال بهتری دارید.

طبیعتا در آخر روز خسته هستید اما هر شب تنها 5 تا 10 دقیقه وقت صرف کردن می‌تواند آشپزخانه شما را برای همیشه تمیز نگه دارد.

پست های مرتبط