برای اینکه بدانیم هر لکه‌ای را چطور می‌توانیم پاک کنیم در ابتدا نیاز داریم انواع جنس پارچه و انواع لکه‌ها را بشناسیم.

ابتدا انواع جنس پارچه‌ها را با هم می‌شناسیم.

پنبه(کتان) – جنس پنبه می‌تواند آب سرد، آب گرم، شستشوی مکرر و چلاندن و چنگ‌زدن را تحمل کند. اگر لکه روی جنس پنبه‌ای یا کتانی باشد، شما بیشترین گزینه‌های پاک کردن را دارید.

پشم – پشم از پنبه لطیف‌تر است و نمی‌تواند شستشوی مکرر را تحمل کند. برای خشک شدن باید کاملا صاف باشد.

مصنوعی – پاک کردن لکه‌ از روی پارچه‌های مصنوعی می‌تواند مشکل باشد، به خصوص لکه‌های رنگی. بعضی از حلال‌ها مانند آستون یا آمونیاک می‌توانند پارچه را ذوب یا تخریب کنند. پس مراقب باشید!

ابریشم – پارچه‌ای بسیار ظریف و نازک است. در صورتی که عمل لکه زدایی با شدت صورت بگیرد، پارچه خراب خواهد شد.

بهترین راه این است که پارچه را به یک خشک‌شویی حرفه‌ای ببرید.

حلال‌های پاک کننده لکه

آب –سرد، گرم، رایگان، تازه و فراوان.

آب اولین خط دفاعی شماست. با خیساندن، چنگ‌زدن، و تکرار شستشو؛ آب به تنهایی آسیبی به پارچه وارد نمی‌کند.

سرکه – سرکه یک ضد لکه طبیعی و موثر است. هنگام استفاده از آن بر روی پشم یا پارچه مصنوعی، مقدار کمی از آن استفاده کنید و در ابتدا تست قطره‌ای و بر قسمتی از لباس که کمتر مشخص هست، انجام دهید.

پراکسید هیدروژن(آب اکسیژنه) – برای از بین بردن لکه‌های خون و زنگ زدگی عالی است.

پراکسید هیدروژن بدون تاثیر مخرب و تغییر رنگ اثر لکه‌بری دارد. هم چنین قدرت ضدعفونی کنندگی نیز دارد.

مواد شوینده/پاک کننده لکه – پیش از اینکه شستشوی عادی لباس‌ها را انجام دهید، می‌توانید از این مواد برای پاک کردن لکه استفاده کنید.

این پاک کننده‌ها حاوی آنزیم‌هایی هستند که لکه‌های سرسخت را نیز از بین می‌برند.

الکل – برای از بین بردن جوهرها، رنگ‌ها و لکه‌های شیمیایی موثر است.

آمونیاک – یک ماده شیمیایی رایج و مفید برای تمیز کردن خانگی است. آن را در یک بطری اسپری رقیق کنید. هرگز آمونیاک را با سفید مخلوط نکنید.

صابون ظرف – یک حلال خفیف و همه کاره است. صابون ظرف با آب مخلوط شده ، روی چربی، چاشنی‌ها و تقریباً هر چیز دیگری مؤثر است.

حلال رنگ آلی/استون – این‌ها برای از بین بردن لکه‌های رنگ موثرند اما بر روی پارچه‌های مصنوعی ممکن تاثیر بدی داشته باشند.

سفید کننده – سفید کننده موثر اما در عین حال سخت، معمولاً گزینه آخر برای از بین بردن لکه ها از روی لباس سفید است.

حالا روش پاک کردن چند نوع از لکه‌ها که احتمالا برای بیشتر ما تکرار می‌شوند را برایتان می‌گوییم.

لکه گوجه فرنگی

لکه گوجه را با سرکه اشباع کنید و بگذارید داخل آن خیس شود. سپس، طبق معمول، آن را بشویید. قبل از اینکه لباس وارد مرحله خشک کن شود، مطمئن شوید که لکه از بین رفته است.

لکه کپک

اگر فراموش کرده‌اید که شستشو را به سمت خشک کن منتقل کنید و لباس‌ها بوی کپک زدگی دارند یا لکه‌های کپک قابل مشاهده‌ای دارند، فقط کافی است قطعات سرکه و آب را با مقداری نمک مخلوط کنید و لباس را در محلول خیس کنید.

این کار باید لکه‌های کپک را از روی پارچه بلند کند. اگر بعد از خیس شدن هنوز علائم لکه‌ها را مشاهده می کنید، محلول سرکه و نمک غلیظ‌تری را تهیه کنید و دوباره آن را خیس کنید.

لکه چای/قهوه

برای از بین بردن لکه های قهوه یا چای ، پارچه را در 3/1 فنجان سرکه مخلوط با 3/2 فنجان آب،خیس کنید. لباس را در معرض آفتاب آویزان کنید تا خشک شود، سپس شستشوی عادی را انجام دهید.

لکه سس خردل

لکه‌های خردل به کمی پافشاری و تلاش احتیاج دارند. کار را با خیساندن لکه در محلول سرکه رقیق نشده شروع کنید. اگر این کار جواب ندهد، ممکن است شما احتیاج به استفاده از مواد شوینده لباسشویی داشته باشید. کافی است آن را توی ماشین لباسشویی بریزید و لباس را بشویید و پیش از خشک کردن مطمئن شوید که لکه از بین رفته است. در صورت لزوم روند را تکرار کنید.

لکه عرق

برای از بین بردن لکه های عرق، سرکه را روی ناحیه رنگی بریزید و نمک درشت را درون آن مالش دهید. اگر نمک درشت ندارید، نمک سفره نیز کار خواهد کرد. قبل از شستن لباس، آن را در زیر آفتاب قرار دهید تا خشک شود.

لکه خون

راه حل لکه‌های خون اقدام سریع است. سرکه را روی لکه بریزید و بگذارید پیش از شستشو 15 دقیقه با آب سرد خیس بخورد. در صورت لزوم این کار را تکرار کنید و سریعا آبکشی نمایید.

پست های مرتبط