چندین روش برای نظافت سرامیک و کاشی شما وجود دارد. برای جلوگیری از جمع شدن زباله و کثیفی روی کاشی و سرامیکی خود، باید به طور مرتب آن‌ها را تمیز کنید.

سرامیک را حداقل هفته‌ای یک بار تی یا جاروبرقی بکشید. اگر سرامیک یا کاشی شما لک شده است، باید ابتدا آن لکه را بشناسید و سپس پاک کننده مخصوص آن را پیدا کنید.

اگر روی کاشی و سرامیک شما لکه‌هایی هستند که بسیار سخت پاک می‌شوند، استفاده از بخار یا محلول اسید موریاتیک را در نظر بگیرید.

 • نکات مراقبت از سرامیک

 1. سرامیک را مرتبا جارو بزنید.

نظافت سرامیک - بانیکس

حداقل هفته‌ای یک بار از جارو دستی(بلند) و خاک‌انداز برای پاک کردن گرد و غبار استفاده کنید. با این کار گرد و غبار و کثیفی‌های کوچک از زمین جمع می‌شوند. همچنین می‌توانید برای این کار از جاروبرقی استفاده کنید.

 1. هفتگی تی بکشید.

نظافت سرامیک - بانیکس

بعد از جارو کردن زمین، حداقل هر هفته یک بار سرامیک را تی بکشید. نیازی نیست حتما از مواد شوینده استفاده کنید (هر چند استفاده از آن آسیبی نمی‌زند). این کار باعث می‌شود تا سرامیک شما براق و نو به نظر برسد.

 • زمانی که زمین را تی کشیدید، بلافاصله زمین را خشک کنید. با این کار از کثیف شدن آن و سر خوردن خودتان هنگام راه رفتن، جلوگیری می‌کنید.
 • بدون استفاده از مواد شیمیایی قوی، مراقبت و نگهداری منظم از کف منزل خود را انجام دهید. با گذشت زمان، استفاده مواد شیمیایی برای نظافت سرامیک، می‌تواند کیفیت آن‌ها را تخریب کند.
 1. از پادری استفاده کنید.

نظافت سرامیک - بانیکس

اگر می‌خواهید از سرامیک‌هایی که مستقیما بیرون در ورودی قرار دارند یا داخل منزل و جلوی در هستند مراقبت کنید، باید از پادری استفاده کنید.

 1. هر چیزی که روی سرامیک می‌ریزد را همان لحظه پاک کنید.

اگر چیزی روی زمین ریخت، در سریع‌ترین زمان ممکن نظافت سرامیک را انجام دهید. هر چه لکه طولانی‌تر روی سرامیک بماند، پاک کردن آن سخت‌تر خواهد شد. برای لکه‌های بزرگ از تی و برای لکه‌های کوچک از پارچه‌های با جذب بالا استفاه کنید.

 1. خطوط دوغاب بین سرامیک‌ها را تمیز کنید.

  خطوط دوغاب ناحیه‌ای است که مرز بین هر کاشی و سرامیک را مشخص می‌کند و با گذشت زمان، می‌تواند تغییر رنگ بدهد و ظاهر ناخوشایندی بگیرد. پس تمیز کردن این قسمت‌ها مرحله مهمی در نظافت سرامیک محسوب می‌شود.

برای تمیز نگه داشتن آن، جوش شیرین و آب را به نسبت مساوی با هم ترکیب کنید. با کرم به دست آمده خطوط دوغاب را بپوشانید. اجازه دهید برای چند ساعت یا برای یک شب تا صبح بماند. سپس آن را با یک مسواک کهنه یا یک برس محکم بتراشید.

 • اگر مقدار زیادی از خطوط دوغاب برای تمیز کردن دارید، یک برس مخصوص برای این کار تهیه کنید.
 • برای افزایش قدرت تمیز کردن، یک بطری اسپری را با سرکه پر کنید و بعد از اینکه خمیر را روی قسمت‌های مورد نظر قرار دادید، از این سرکه روی آن اسپری کنید.
 • این که چند وقت یکبار این خطوط را تمیز کنید، به خودتان بستگی دارد. آن‌ها را هر زمان که می‌خواهید و یا زمانی که شروع به تغییر رنگ می‌کند، تمیز کنید. اگر فرزند یا حیوان خانگی دارید یا با کفش روی زمین راه می‌روید، نیاز هست که این خطوط را با فاصله کمتر تمیز کنید.
 1. از حداقل ساینده های ممکن برای تمیز کردن استفاده کنید.

نظافت سرامیک - بانیکس

زمانی که نظافت سرامیک یا کاشی را انجام می‌دهید، همیشه اول با آب خالی شروع کنید. قبل از اینکه روی همه سرامیک‌ها و کاشی‌ها محلول تمیز کننده را استفاده کنید، ابتدا آن را در یک قسمت کوچک‌تر تست کنید تا مطمئن شوید آسیبی به سرامیک و کاشی وارد نمی‌کند. از استفاده از پاک کننده‌های ساینده یا کرم‌های حاوی مواد ریز مانند سیلیکات خودداری کنید.

پاک کردن لکه‌ها از روی سرامیک و کاشی

هنگام نظافت سرامیک، از سفید کننده، هیدروژن پراکسید (آب اکسیژنه) یا الکل برای پاک کردن لکه‌ها استفاده کنید. لکه‌های خون می‌توانند با یک اسفنج یا پارچه آغشته به آب و سفید کننده پاک شوند.

 • استفاده از الکل نیز باعث پاک شدن لکه‌ها و ضدعفونی سرامیک می‌شود.
 • برای پاک کردن لکه آدامس یا موم (مثل موم شمع آب شده) از یخ استفاده کنید. مقداری یخ را در یک کیسه پلاستیکی قابل باز شدن قرار دهید. کیسه را روی لکه کاشی و سرامیک خود قرار دهید. بعد از پنج تا ده دقیقه، لکه را بررسی کنید. باید به اندازه‌ای یخ زده باشد که بتوان آن را خراشید و بقیه را با استفاده از محلول پاک کننده، تمیز کنید.
 • از نوشابه برای پاک کردن لکه‌های چربی استفاده کنید. اگر می‌خواهید لکه روغن یا چربی را از بین ببرید، یک پارچه را با نوشابه نم دار کنید و با حرکت دایره‌ای روی لکه آن را پاک کنید.
 • برای پاک کردن لکه رنگ از روی سرامیک، ابتدا آن را تی یا دستمال نم‌دار بکشید و اجازه دهید خشک شود. پاک کننده رنگ را طبق دستورالعمل سازنده اعمال کنید. به این صورت که کمی پاک کننده رنگ را با یک قلم رنگ روی لکه بکشید. (درست همان کاری که هنگام رنگ کردن انجام می‌دهید). بعد از 30 دقیقه، لکه رنگ آماده است تا با یک پارچه پاک شود.
 • لکه جوهر با سفید کننده پاک می‌شود. یک پارچه تمیز را به سفید کننده آغشته کنید و آن را روی لکه بگذارید. هر یک دقیقه یک بار چک کنید تا لگه از بین برود.
  نگذارید پارچه طولانی مدت روی سرامیک بماند. چرا که قلیایی بودن محلول سفید کننده باعث می‌شود لکه‌های سفید نمک روی سرامیک ایجاد شود.

پیشنهاد می شود مقاله ۹ عادت برای داشتن آشپزخانه تمیز را مطالعه فرمایید.

پست های مرتبط