نظافت سرویس بهداشتی کاری است که اغلب به تعویق می‌افتد، اما تمیز کردن توالت‌ها ضروری است. یک توالت کثیف، پر از بوی بد و انواع میکرب‌هاست. با این حال، مثل بسیاری از کارهای دیگر که چندان خوشایند نیستند، اینکه توالتتان را الان تمیز کنید، می‌تواند باعث کمتر شدن دردسرهای بعدی شود. با این دستورالعمل‌های ما می‌توانید نظافت سرویس بهداشتی را سریع و درست انجام دهید.

 • تمیز کردن سریع

 

 

نظافت سرویس بهداشتی

 

 1. وسایلتون رو آماده کنید.

اگر نظافت سرویس بهداشتی برایتان آزار دهنده است، باید همه وسایل مورد نظرتان را آماده کنید و جلوی دستتان باشد تا این کار با حداکثر سرعت ممکن انجام شود. برای نظافت سرویس بهداشتی بهتر است علاوه بر دستکش پلاستیکی که ضروری است وسایل زیر نیز دم دستتان باشد: برس توالت، دستمال تمیز، یک مسواک قدیمی و یک تمیز کننده توالت.

 • این یک توصیه بهداشتی است؛ یک جفت دستکش پلاستیکی را به نظافت سرویس بهداشتی اختصاص دهید. آن‌ها را در یک رنگ خاص تهیه کنید که با دستکش‌های دیگری که دارید، قاطی نشوند. با این روش هیچوقت به صورت تصادفی از آن‌ها برای شستن ظرف‌ها یا موارد دیگر استفاده نخواهید کرد.
 • همچنین شما باید یک پاک‌کننده چندمنظوره داشته باشید. می‌‌توانید آن را از فروشگاه تهیه کنید، اما اگر بخواهید این کار را به صرفه‌تر انجام دهید، می‌توانید خودتان آن را با افزودن یک قاشق غذاخوری مایع ظرفشویی به یک و نیم لیتر آب تهیه کنید.

 

نظافت سرویس بهداشتی

 

 1. کاسه توالت را تمیز کنید.

هنگام نظافت سرویس بهداشتی شما می‌توانید قسمت‌های مختلف را به ترتیبی که خودتان تمایل دارید تمیز کنید، اما اگر عجله دارید، شروع کردن با کاسه توالت مناسب‌ترین کار است. در این حالت اگر هنگام تمیز کردن، کثیفی از کاسه توالت خارج شود، نگران نخواهید بود که قسمت‌هایی که قبلا تمیزشان کردید، کثیف شوند.

از یک برس توالت برای پاک کردن هر لکه یا کثیفی که می‌بینید، استفاده کنید. برای از بین بردن لکه‌ها ممکن است نیاز به اعمال فشارهایی داشته باشید. برای افزودن قدرت تمیز کردن، می‌توانید کمی پاک کننده توالت یا پاک کننده چندمنظوره به آب اضافه کنید، سپس برس را به آن آغشته کنید.

 

 1. درب‌های توالت را تمیز کنید.

اکنون که کاسه را تمیز کرده‌اید، وقت آن رسیده که نقاط اصلی تماس – درب‌های بالا و پایین را تمیز کنید. از حوله تمیز و دستمال (یا دستمال های بهداشتی یکبار مصرف) استفاده کنید تا برای هر دو طرف درب‌ها یک تمیز کاری سریع اما کامل انجام دهید. اگر بخواهید می‌توانید از یک مسواک قدیمی برای نقاطی که دسترسی به آن‌ها سخت‌تر است و همچنین بدنه توالت و لولاها استفاده کنید.

 

نظافت سرویس بهداشتی

 

 1. بدنه توالت را پاک کنید.

در نهایت، وقت آن رسیده که به چینی توالت تمیزی و درخشش قابل توجهی ببخشید. با استفاده از یک بطری اسپری‌دار، تمام سطح توالت را با پاک کننده چندمنظوره خیس کنید. از یک پارچه یا حوله کاغذی برای پاک کردن چینی توالت استفاده کنید و به دسته هم توجه کنید. شما می‌توانید مرتبا دستمال یا حوله را به محلول پاک کننده و آب آغشته کنید و وقتی خشک شد این کار را تکرار کنید.

 • در هنگام نظافت سرویس بهداشتی، از بالاترین قسمت توالت شروع کنید، چرا که در این صورت اگر آب کثیف یا قطرات مایع تمیز کننده به پایین بریزد، به قسمت‌های برخورد می‌کند که شما هنوز تمیز نکرده‌اید.
 • قسمت‌هایی که کمتر دیده می‌شوند را فراموش نکنید؛ مثل پشت توالت و تانک سیفون که به سمت دیوار هستند. برای این که چنین قسمت‌هایی را خوب تمیز کنید، ممکن است به لوله پاک‌کن یا مسواک احتیاج داشته باشید.

 

نظافت سرویس بهداشتی

 

 1. سیفون را بکشید!

توالت شما باید خیلی بهتر از چیزی که قبلا بود، دیده شود. سیفون توالت را بکشید تا هر آب کثیفی که داخل آن است خارج شود.

اگر هنگام تمیز کردن توالت هر کثیفی توی آن مانده باشد، این فرصت خوبی است برای اینکه از شر آن خلاص شوید.

 • برای احتیاط بعد از در آوردن دستکش، دست‌هایتان را بشویید. ممکن است هنگام شستشو، آب به داخل دستکش نیز پاشیده باشد.
 • اگر با این روش شستشوی سریع، نظافت سرویس بهداشتی شما به پایان رسید، پس کار شما تمام شده است. اما اگر توالت شما هنوز لکه‌های جدی دارد یا در این زمان تمیز نشده، ممکن است نیاز به تمیزکاری جدی‌تر و عمیق‌تری داشته باشید.

 

 • تمیز کردن اطراف توالت

 1. وسایل اضافی داخل سرویس بهداشتی را جمع کنید.

قبل از شروع کار، سرویس بهداشتی را از چیزهایی که ممکن است هنگام تمیز کردن مانع شما شوند، پاک کنید. از آنجا که می‌خواهید نظافت سرویس بهداشتی را کامل و دقیق انجام دهید، باید بتوانید به هر گوشه و کناری دست پیدا کنید.

 

 1. وسایلی را که در توالت یا اطراف آن بودند، بشویید یا گردگیری کنید.

قطعا شما نمی‌خواهید با جا به جا کردن وسایل خاکی و کثیف در داخل توالت آن را کثیف و نامرتب جلوه دهید. دستکش‌ها را دستتان کنید، سپس وسایلی را که داخل توالت قرار دارند را تمیز کنید.

اگر ضدآب هستند، آن‌ها را به آرامی بشویید؛ اگر نه، با یک دستمال آن‌ها را گردگیری و تمیز کنید. بعد از تمیز کردن وسایل، آن‌ها را سر جای خودشان قرار دهید.

 

 1. کف سرویس بهداشتی را با اسپری ضدعفونی کننده اسپری کنید.

اغلب وقتی توالت شما کثیف است، زمین اطراف آن نیز همین‌طور خواهد بود. این موضوع باعث می‌شود حتی اگر خود توالت را شسته و کاملا تمیز کرده‌اید، باز هم نظافت سرویس بهداشتی شما درست به چشم نیاید. بنابراین حتما کف سرویس بهداشتی را هم کاملا تمیز کنید.

از برس یا جارو برای تمیز کردن موهایی که کف زمین افتاده‌اند و یا کثیفی‌های دیگر، به خصوص در پشت توالت استفاده کنید. بعد از جارو کردن، کف را  با دستمال مرطوب (با مواد پاک کننده) تمیز کنید.

در این مرحله نظافت سرویس بهداشتی شما تمام شده و حالا یک سرویس تمیز و براق دارید!

اگر این کار به صورت منظم و در بازه زمانی مشخص تکرار شود، شما دیگر هیچوقت شاهد سرویس بهداشتی خیلی کثیف و آزار دهنده نخواهید بود.

پست های مرتبط